Projekt Cube Solver #04 – Metryki mierzenia ruchów

Projekt Cube Solver #04 – Metryki mierzenia ruchów

Po stworzeniu przez nas generatora scrambli naszym kolejnym krokiem jest stworzenie klas odpowiedzialnych za mierzenie długości scrambli. Stosuje się w tym głównie dwie metryki:

  • Quarter Turn Metric (QTM)
  • Half Turn Metric (HTM)

Half Turn Metric (HTM) – zwana też Face Turn Metric (FTM), jest metryką dla kostki 3×3, gdzie każdy ruch dowolną ścianką jest liczony, jako jeden ruch. Zatem nieważne czy zostanie wykonany ruch R czy R’, czy R2, każdy z nich jest liczony, jako jeden ruch. Wyjątkiem są ruchy środkowymi warstwami takimi jak np.. M, M’ czy M2, które są liczone, jako dwa ruchy.

Quarter Turn Metric (QTM) – w tej metryce każdy obrót ścianki o 90 stopni jest liczony, jako jeden ruch. Zatem dla przykładu ruchy R i R’ są liczone, jako jeden, natomiast ruch R2 jest już liczony, jako dwa ruchy. Co ważne ruch o 90 stopni środkową warstwą podobnie jak w przypadku HTM jest liczony, jako dwa ruchy, ale już ruch M2 to cztery ruchy.

Ruchy środkowymi warstwami są liczone w taki właśnie sposób, ponieważ uznaje się, że aby je wykonać trzeba wykonać ruch ściankami bocznymi. Na szczęście ze środkowych ścianek nie będziemy korzystali ponieważ do każdego ustawienia kostki można dojść wykorzystując tylko ścianki boczne.

Oto przykładowy algorytm z ilością ruchów obliczoną przez obie z wymienionych metryk:

R' F R' B2 U B2 L' D' R B2 D R F' R2 D F D2 B D' F L B D' L' D - 25 HTM, 30 QTM

W następnym artykule skupimy się na stworzeniu klas odpowiedzialnych za mierzenie długości scramblów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *